Nainstalujte si prosím Flash Player

Základní škola T.G.Masaryka a Mateřská škola Dolní Bousov - idatabaze.czZákladní školy - idatabaze.cz
Recyklohraní

Mgr. Jaroslava Konývková

Víte, na jakém principu fungují úsporné žárovky?

Úsporné žárovky vytváří světlo na stejném principu jako lineární zářivky.  Při svícení se nezahřívají tolik jako klasické wolframové žárovky, mají delší životnost a hlavně šetří energii. Omezení spotřeby elektrické energie je hlavním důvodem, proč spolu s LEDkami nahradily obyčejné žárovky, které víc topily (95 procent energie), než svítily (5 procent energie).

V úsporných žárovkách se elektrický proud vede přes trubici obsahující argon a malé množství rtuťové páry, elektrický výboj v nich vytváří neviditelné ultrafialové světlo. Vnitřní povrch zářivek je proto ještě pokrytý fluorescenčním povlakem (luminoforem), který mění energii výboje na viditelné světlo. Právě složení luminoforu určuje barvu světla u zářivek.

Úsporné žárovky obsahují materiály, které lze díky recyklaci znovu využít – například sklo, kovy a plasty. Navíc obsahují stopové množství rtuti. Pokud skončí na skládce, zbytečně zatěžují životní prostředí. Když doslouží, je proto potřeba úsporky vytřídit. Nepatří do popelnice na komunální odpad, ale do speciální sběrné nádoby. Síť sběrných míst v České republice provozuje nezisková společnost  EKOLAMP. Vysloužilé zářivky můžete odevzdat u nás ve škole nebo ve sběrném dvoře. Sběrná místa najdete také na mapě sběrných míst na www.ekolamp.cz