Nainstalujte si prosím Flash Player

Základní škola T.G.Masaryka a Mateřská škola Dolní Bousov - idatabaze.czZákladní školy - idatabaze.cz
Památka UNESCO – Kutná Hora

Mgr. Ingrid Mendlíková

V autobuse jsme se seznámili s trasou a cíli naší cesty, se základními historickými údaji a se jmény slavných rodáků – např. autora slov naší hymny Josefa Kajetána Tyla.

 

Po ránu jsme se zastavili u chrámu svaté Barbory, jedné z největších gotických katedrál u nás, ukázali jsme si typické znaky gotické architektury a obdivovali zručnost tehdejších stavitelů. Z vyhlídky poblíž chrámu jsme měli město jako na dlani. A pak už jsme pokračovali malebnými historickými uličkami do centra města.

 

Nejdříve jsme navštívili České muzeum stříbra Hrádek, kde jsme si prohlédli expozici věnovanou těžbě stříbra v Kutné Hoře, vývoji středověkého města i životnímu stylu měšťanstva. Prohlédli jsme si také nedávno zbudovanou hornickou osadu a tehdejší zařízení na dolování rudy – trejv. Největším zážitkem pro děti však byla prohlídka těžební šachty. Děti se dostaly hluboko do podzemí. Jak při tom byly oblečeny, si můžete prohlédnout na fotografiích. Z Hrádku jsme pokračovali na náměstí a odtud k rodnému domu Josefa Kajetána Tyla. Protože prohlídka všech lokalit trvala téměř tři hodiny, byli všichni značně unavení, a tak se odměnili dobrým obědem či nějakou sladkou dobrotou.

 

Po obědě nás čekal Vlašský dvůr, sídlo českých králů, kde se od roku 1300 razily stříbrné Pražské groše, tehdy velmi uznávané platidlo v celé Evropě. Měli jsme objednanou i ukázku ražby těchto mincí a někteří žáci měli možnost vyhrát tento peníz ve vědomostní soutěži. Součástí prohlídky královské mincovny je naučný animovaný film o zpracování stříbra a výrobě mincí. Prohlédli jsme si i přilehlé historické budovy včetně královského paláce, královskou audienční síň s nástěnnými malbami Dekret Kutnohorský a Volba Vladislava Jagellonského a královskou kapli s unikátní výzdobou.

 

Exkurzi jsme zakončili návštěvou nově zrekonstruovaného parku a vinice pod Vlašským dvorem. Objevilo se před námi panorama chrámu svaté Barbory i budova Hrádku. Odtud jsme se vydali dochovanou středověkou Ruthardskou uličkou k našemu autobusu.

 

Většina žáků se během celé exkurze chovala vzorně, za což si zaslouží pochvalu a poděkování.

 

Počasí nám skutečně přálo, a tak jsme se domů vrátili spokojení a plní dojmů.  

Je jen škoda, že jsme si z časových důvodů nemohli prohlédnout vše, co toto krásné historické město nabízí. Ale to bychom museli přijet alespoň na týden.