Nainstalujte si prosím Flash Player

Základní škola T.G.Masaryka a Mateřská škola Dolní Bousov - idatabaze.czZákladní školy - idatabaze.cz
Školní časopis roku

Mgr. Ingrid Mendlíková

Podstatnou součástí celého dopoledne byly workshopy Moderování, Mobilní žurnalistika, Hrátky s češtinou, Sdílení zkušeností, Redakční charta a Titulka časopisu. Děvčata si mohla vybrat dva ze šesti nabízených workshopů. Zvolila si téma Titulka časopisu a Mobilní žurnalistika. Dívky si na počítačích vyzkoušely, jak správně vytvořit titulní stránku časopisu, dozvěděly se, co by měla obsahovat, jaká by měla být grafická úprava a spoustu dalších zajímavých věcí. Druhý workshop vedl novinář D. Feller, který účastníky zasvětil do tajů nahrávání, práce s mobilním telefonem, předvedl, jak vést rozhovor, jak respondenta zabírat, jak se ptát. Doporučil mladým redaktorům spoustu vylepšení, seznámil je s jednoduchými možnostmi využití mobilních telefonů a příslušenství. Mimochodem, víte, že sluchátka můžou také posloužit jako mikrofon při nahrávání rozhovoru nablízko? A že existují malé stativy, které můžete díky magnetům umístit třeba na kapotu auta nebo na kolo či na zábradlí a pohodlně a bez otřesů filmovat?

V odpoledních hodinách proběhlo samotné vyhlášení a předání diplomů v jednotlivých kategoriích. Kromě Středočeského měly všechny kraje, tedy Plzeňský, Ústecký a Liberecký, včetně Prahy, mizivou účast, takže se udělovalo pouze první místo. Většinou ho získaly časopisy nevalné úrovně. Díky soutěži jsme se setkali s dalšími redakcemi a měli jsme možnost nahlédnout do tajů tvorby jiných školních časopisů. Všichni účastníci si mohli vystavené časopisy základních škol prohlédnout, pročíst, inspirovat se pro svou budoucí práci a diskutovat o tom, jak odstranit případné problémy s tvorbou periodik.

Když jsme si ráno všechny časopisy v klidu prolistovaly, byly jsme na místě jako jedni z prvních, konstatovaly jsme, že letos to bude nejhůře druhé místo. Děvčata byla třetím místem poněkud zaskočená a musím říci, že já také. Ale i přesto pro nás byla účast v soutěži velkou motivací.

Děkuji celému redakčnímu týmu Školáka za příjemnou spolupráci, za nápady i za čas, který našemu časopisu věnují. Závěrem bych chtěla zdůraznit, že tvoření školního časopisu je pro žáky nejen milým koníčkem, ale naplňuje také jejich nejrůznější potřeby. Prostřednictvím školního časopisu prezentujeme naši školu, rozvíjíme vzájemnou komunikaci, vlastním projevem se můžeme seberealizovat, podporujeme kolektivní práci a při vydání nového čísla se nám dostává uspokojení z vydařeného výsledku. Psaní školního časopisu není určeno jen jazykovým géniům a jedničkářům… školní časopis dává šanci všem bez rozdílů.

P.S.

Bronz jsme šly oslavit do jedné z nejlepších cukráren v Praze, do cukrárny Světozor, kdy dělají nádherné dorty se spoustou ovoce. My jsme ochutnaly jejich zmrzlinové poháry. Byly úžasné! Výlet do Prahy jsme zakončily příjemnou procházkou na Václavském náměstí.

Celorepubliková soutěž školních časopisů je postupová soutěž. Je otevřená pro všechny, kteří vydávají časopisy nebo noviny v tištěné nebo elektronické podobě pro své spolužáky, kamarády, ať už v podobě školních nebo klubových či oddílových periodik. Soutěž je zařazena do oficiálních soutěží Talent centra  Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. V roce 2017 probíhá již jedenáctý ročník soutěže.