Nainstalujte si prosím Flash Player

Základní škola T.G.Masaryka a Mateřská škola Dolní Bousov - idatabaze.czZákladní školy - idatabaze.cz
Křížem krážem Českým rájem

Mgr. Ingrid Mendlíková

Kudy vedla naše trasa? Z Dolního Bousova jsme zamířili do vesničky Osek, kde jsme si ukázali vzácnou dřevěnou zvonici i trojúhelníkovou náves, která se dochovala ještě z dob osídlování. Projeli jsme Sobotkou, zmínili jsme se o nejvýznamnějších památkách, o soboteckém divadle, které bývalo solnicí, i o nejslavnějších rodácích.

A pak už jsme zastavili ve Vesci, kde jsme si prohlédli nejen roubené chalupy soboteckého typu z 18. a 19. století, ale i vzácné stromy. Zavzpomínali jsme na nejslavnější strom Českého ráje – Semtínskou lípu a přes Libošovice jsme pokračovali k Věžickému rybníku. Po ránu tam bylo opravdu krásně, v trávě se třpytily kapky rosy, nad rybníkem vycházelo slunce a my jsme obdivovali skály vyrůstající přímo z vody.

Od Věžáku jsme projížděli krkolomnou silničkou mezi skalami a lesy hruboskalského skalního města. Na Hrubé Skále jsme se u stánku nasytili, nakoupili dárečky a drobné upomínkové předměty a pak se vydali mezi skály, Nakonec jsme si prohlédli zámecké nádvoří, obdivovali výhled do údolí Jizery a navštívili obchůdek se šperky vyrobenými z polodrahokamů, které je možné nalézt nedaleko odtud. Velice jsme uvítali, že se zde v této době koná výstava České korunovační klenoty na dosah. Autorem znamenitých replik korunovačních klenotů je jeden z nejlepších českých a evropských zlatníků, legenda mezi šperkaři – Jiří Urban z nedalekého Turnova.

Další naší zastávkou byl zámek Hrubý Rohozec u Turnova. Prošli jsme se renovovaným zámeckým parkem anglického typu, nádvoří zámku nás uchvátilo záplavou barevných letniček. Během prohlídky zámku jsme navštívili reprezentační i soukromé prostory posledních majitelů zámku, obdivovali jsme zámecké dětské pokoje, jejich zařízení i historické hračky.

Z Turnova jsme pokračovali do Mnichova Hradiště a odtud jsme vyjeli na vrch Mužský. Od restaurace Na Krásné vyhlídce se nám otevřel nádherný výhled do krajiny. Na zpáteční cestě jsme ještě navštívili hrad Valečov, prohlédli jsme si radnici a klasicistní kostel v Kněžmostě a ukázali si, kde je Všeborsko, místo, kde se kdysi konaly slavné poutě, kde stávala škola pro děti z okolních vesnic a kde dodnes stojí kostel, vzácná dřevěná zvonice a barokní sousoší chráněné vzrostlými kaštany.